En Uygun Tablo Seçimi

Eviniz için en uygun tablo seçimi nasıl mı olur? Evin kendi tarzını ve özelliklerini yansıtan en tamamlayıcı unsurlardan biri de tablolardır. Ancak evini güzelleştirmek için tablo seçerken de gözetmek gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Mekanınızı tamamlayacak doğru sanat eserini seçmek, dekorasyonda en zorlayıcı şeylerden biri olabilir. Sınırsız çeşitlilikteki seçenekler arasında doğru parçayı bulmak zaman alabilir. Mükemmeli istiyorsan, senin için hazırladığımız ipuçlarına bakabilirsin.

En Uygun Tablo Seçimi

En Uygun Tablo Seçimi

Tablo Renk Seçimi

Renk, elbette en büyük estetik zevklerden biridir. Bir sanat eseri seçmeye çalışırken insanların yanıldıkları bir konu, her şeyin aynı uyumlu renklerle bir arada bulunmasıdır. Oysa renklerin ahengini sağlamak da başlı başına bir sanattır. Elbette benzer renkler hatta aynı tonların eşleştirilmesinde de güzel kombinasyonlar ortaya çıkabilir ancak yine de tek formül bu değildir. Bazen odanı boğmamak adına birbirine zıt renkler kullanmak, canlı bir tablo asmak ya da dinlendirici bir fotoğraf çerçevesiyle odanı taçlandırmak güzel bir fikir olabilir. Önemli olan, mekanı tamamlayan bir şey bulmandır – bu, bazen renkli, bazense soluk bir eser olabilir. En önemlisi, bu süreçte seni kendine çeken bir parça aramak ve mükemmel renk eşleşmesi konusunda çok fazla takılı kalmamaktır.

Boyut Seçimi

Seçeceğin tabloda gözetmen gereken bir diğer husus da eserin boyutudur. Dengeli olabilmesi için seçeceğin yerle orantılı, küçük ya da çok büyük durmayacak bir denge yakalaman gerekir. Örneğin bir kanepenin üzerindeki duvar alanını düşünelim. Genel bir kural olarak, yukarıya asılacak tablo, kanepenin genişliğinin yaklaşık üçte ikisi kadar veya daha büyük olmalıdır. Aynı kural yatak üzerine asılacak tablonun yeri için de geçerli. Ancak bazı eserlerde de bu kural kırılabilir. Birkaç küçük parçanın simetrik ya da asimetrik planıyla da güzel görüntüler oluşabilir. Ancak hem eserin görünürlüğünü hem de odadaki duruşuna karar vermek biraz güç olabilir. Elbette geniş ve ferah ortamlarda asılacak dev tablolar evine son derece modern bir hava karacaktır. Ancak küçük ve bütüncül yaklaşımlarla da evini bir müze ya da sanat evi havasına bürüyebilirsin. Bu konuda kullanılacak oda ve tablonun teması da belirleyici olacaktır.

Kontrast Seçimi

Kontrast, bir odanın enerjisini değiştiren bir şeydir ve kullanılacak sanat eseri bu heyecanı yaratmada büyük rol oynayabilir. Bu yüzden sağlam ve ilgi çekici bir koleksiyon oluşturmak için farklı dönemlerden sanat eserlerini tablo olarak kullanmayı düşünebilirsin. Geleneksel bir odada, bir modern sanat eseri çarpıcı bir odak noktası yaratabilir, tıpkı klasik eserlerin daha çağdaş alanlara bir gelenek kazandırması gibi… Aynı odada birlikte kullanıldığında eski ve yeni parçalar birbirlerini harika ve beklenmedik şekillerde tamamlayabilirler. Renkleri ve temaları karıştırmak da çok eğlenceli olabilir, bu yüzden bakış açını genişleterek hayal gücünle harika bir tablo seçimi yapabilirsin.

Alternatif Seçimler

İlk gördüğün tabloyu hemen evine asmaya karar vermeden önce, biraz dolaşarak içine sinen bir parçayı bulabilirsin. Bir sanat eserine yer vermeden önce keşif gezisi yapmak genellikle iyi bir fikirdir. Tüm seçenekleri görmek ve bilmek mümkün olmasa da kendinize bir iyilik yapın ve alışverişe çıkın, böylece neyi sevdiğinizi öğrenebilirsiniz. İyi haber şu ki, internet mağazaları, sanat galerileri, , antika mağazaları, garaj satışları ve dekorasyon mağazaları tarzına göre sana binlerce seçenek sunacaktır.

İşte Bu Kadar!

Orijinal ya da seri üretilmiş, pahalı ya da ucuz olsun, yalnızca sevdiğiniz ürünü aldığınızdan emin olun. Orijinal sanat eseri, evinize benzersiz bir şey eklemek için harika bir yoldur ve kesinlikle bir odaya belirli miktarda karakter verebilir, ancak bu seçenek çok pahalı olabilir. Özellikle de bahsi geçen eser bilinen bir sanatçınınsa veya nadir veya benzersiz bir şeyse bütçeniz bunu karşılayamayabilir. Orijinal bir şey istiyorsanız, ancak fazla para harcamak istemiyorsan, iyi bir fiyat elde etmek için çok büyük bir takipçi kitlesi olmayan sanatçıların eserlerini arayın. Daha farklı, baskı formunda bir şeyler düşünüyorsan da üstte belirttiğimiz kriterlere uygun şekilde bir tabloya karar vermek de mümkün. Öte yandan eğer yetenekliyim diyorsan, odandaki renk uyumu ve yeri baz alarak tuvalinde harikalar yaratmak senin elinde!

Bir cevap yazın